СИМВОЛ ВЕРЫ

По-церковнославянски  по русски
1. Верую во единаго Бога Отца, Вседержителя, Творца Небу и земли, видимым же  всем и невидимым.
3. Нас ради человек и нашего спасения сшедшаго с небес и воплотившагося от Духа Свята и Марии Девы, и вочеловечшася.
4. Распятаго же за ны при Понтийстем Пилате, и страдавша, и погребенна.
5. И воскресшаго в третий день по Писаниям.
6. И возшедшаго на небеса, и седяща одесную Отца.
7.И паки грядущаго со славою судити живым и мертвым, Егоже Царствию не будет конца.
8.И в Духа Святаго, Господа, Животворящаго, Иже от Отца исходящаго, Иже со Отцем и  Сыном спокланяема и сславима, глаголавшаго пророки.
9. Во едину Святую, Соборную и Апостольскую Церковь.
10. Исповедую едино крещение во оставление грехов.
11. Чаю восресения мертвых,
12. и жизни будущего века. Аминь.

Молитва Господня

Отче наш, Иже еси на небесех! Да святится имя Твое, да приидет Царствие Твое, да будет воля Твоя, яко на небеси и на земли. Хлеб наш насущный даждь нам днесь; и остави нам долги наша, якоже и мы оставляем должником нашим; и не введи нас во искушение, но избави нас от лукаваго.

10 заповедей

1-я заповедь — Аз есмь Господь Бог твой: да не будут тебе бози инии, разве Мене.
2-я заповедь – Не сотвори себе кумира, и  всякаго подобия ,елика на небеси горе, елика на земле низу, и елика в водах под землёю: да не поклонишися им; не послужиши им.
3- заповедь – Не возмеши имене Господа Бога твоего всуе.
4-я заповедь – Помни день субботный, еже святити его: шесть дней делай, и сотвориши в них вся дела твоя, день же седмый суббота ( воскресение) Господу Богу твоему.
5-я заповедь – Чти отца твоего и матерь твою, да благо ти будет, и да долголетен будеши на земли.
6-я заповедь – Не убий.
7-я заповедь – Не прелюбы сотвори.
8-я заповедь – Не укради.
9-заповедь – Не послушествуй на друга твоего свидетельсва ложна.

10-заповедь – Не пожелай жены искренняго твоего, не пожелай дому ближняго твоего, ни села его, ни раба его

ни рабыни его, ни вола его, ни осла его, ни всякаго скота его, ни всего, елико суть ближняго твоего.